Menu

2018 Council Pinewood Derby Results

See the Winners!

We had nearly 200 people in attendance for the Council Pinewood Derby on the first Saturday in June. There were a lot of competitive races and some really fast cars. Here are your results for the 2018 Northern Star CouncilPinewood Derby:

Lion Division:

Name - Pack (Avg. Time)

  1. R. Wennberg – Pack 9777 (3.9041)
  2. O. Mathias – 9268 (3.9447)
  3. B. Wittstruck – 9622 (3.9525)
  4. L. Vande Hey – Pack 9269 (4.0148)
  5. T. Lattin – Pack 3046 (4.0264)
  6. B. Stakston – 9227 (4.0314)
  7. M. Then – Pack 9008 (4.0757)

Tiger Division:

Name - Pack (Avg. Time)

  1. E. Poppe – Pack 9297 (3.7975)
  2. C. Ives – Pack 9249 (3.8965)
  3. I. Vande Hey – Pack 9269 (3.9094)
  4. R. Kaufmann – Pack 9008 (3.9818)
  5. A. Theiele – Pack 9151 (3.9906)
  6. M. Petersen – Pack 9003 (4.0222)
  7. M. Vann – Pack 9014 (4.0381)
  8. L. Crabtree – Pack 9622 (4.0766)
  9. I. Haring – Pack 3403 (4.0958)
  10. T. Fox – Pack 9151 (4.1953)

Wolf Division:

Name - Pack (Avg. Time)

  1. J. Kramar – Pack 3442 (3.7370)
  2. M. Kramar – Pack 3442 (3.7526)
  3. C. Metheny – Pack 9439 (3.7862)
  4. M. Metheny – Pack 9439 (3.7866)
  5. J. Schmitz – Pack 9005 (3.8039)
  6. P. Metheny – Pack 9439 (3.8196)
  7. M. Elser – Pack 3537 (3.8209)
  8. G. Olsen – Pack 3206 (3.8732)
  9. E. Meyer – Pack 9227 (3.8979)
  10. R. Wenthold – Pack 3078 (3.9318)

Bear Division:

Name - Pack (Avg. Time)

  1. L. Trainor – Pack 3247 (3.7509)
  2. J. Gross – Pack 3412 (3.7566)
  3. L. Delahay – Pack 9525 (3.7593)
  4. G. Singerhouse – Pack 9008 (3.7690)
  5. B. Palmer – Pack 3537 (3.7746)
  6. I. Anderson – Pack 3522 (3.7836)
  7. G. Zarse – Pack 3919 (3.8271)
  8. J. Rademacher – Pack 3916 (3.8320)
  9. A. Grau – Pack 3522 (3.8571)
  10. B. Cahoy-Nannemann – Pack 3056 (3.8723)

Webelos Division:

Name - Pack (Avg. Time)

  1. R. Mortenson – Pack 9173 (3.7357)
  2. Z. Barnaby – Pack 3056 (3.7559)
  3. M. Warme – Pack 3714 (3.7613)
  4. M. Peluso – Pack 196, Three Fires Council (3.7802)
  5. D. Wennberg – Pack 9777 (3.8177)
  6. C. Theis – Pack 9235 (3.8255)
  7. J. Ives – Pack 9429 (3.8488)
  8. T. Hanson – Pack 9692 (3.8547)
  9. R. Harteneck – Pack 9455 (3.8698)
  10. V. Keyes – Pack 9407 (3.9013)

Arrow of Light Division

Name - Pack (Avg. Time)

  1. A. Rohrer – Pack 3472 (3.7445)
  2. N. Knutson – Pack 9777 (3.7721)
  3. S. Poppe – Pack 9297 (3.8229)
  4. C. Rademacher – Pack 3916 (3.9036)
  5. N. Sargent – Pack 3531 (3.9665)
  6. W. Chose – Pack 9460 (3.9700)
  7. S. Bydlon – Pack 3524 (4.0200)
  8. M. Millar – Pack 3412 (4.0248)
  9. C. Perowitz – Pack 3354 (4.1691)
  10. L. Pedersen – Pack 9298 (4.2177)

Open Division - Youth:

Name (Avg. Time)

  1. J. Kramar (3.7452)
  2. R. Speltz (3.7548)
  3. M. Kramar (3.7642)
  4. L. Trainor (3.8167)
  5. G. Harteneck (3.8803)
  6. M. Petersen (3.9049)
  7. M. (4.0043)
  8. N. Knutson (4.0390)
  9. V. Jacob (4.0545)
  10. E. Hansen (4.0670)

Open Division - Teen:

Name (Avg. Time)

  1. E. Speltz (3.7567)
  2. K. Rohrer (3.7580)
  3. S. Knutson (3.8223)
  4. C. Volp (4.1000)
  5. C. Volp (4.6193)

Open Division - Adult:

Name (Avg. Time)

  1. T. Barnaby (3.7166)
  2. K. Hoene (3.7336)
  3. T. Speltz (3.7340)
  4. J. Warme (3.7464)
  5. D. Tschida (3.7484)
  6. J. Rohrer (3.7564)
  7. M. Kramar (3.7601)
  8. L. Warme (3.7613)
  9. A. Peluso (3.7740)
  10. D. Elser (3.8937)

Contact Us

Need more help or information? Try our site search and staff directory.

Printable Version Printable Version

Email to a friend Email to a friend